Dopoledne jsem zahájila práci v Krasosadu s jediným cílem: zabezpečit vše, co zabezpečit lze, před příchodem zmrzlých mužů – a že jsou tedy letos přesní! Bude to trochu náročné, protože ze sadbovačů ve skleníku či pařeništi šly sazeničky do květináčků, a to se hned pěkně zvětší objem… Takže teď to budou muset přečkat v bednách naštosovaných ve skleníku, případně pod krytem z netkané fólie. Vydala jsem se zkontrolovat i břeh, který postupně osazuji bylinami, a chvíli váhala, co s meduňkou a šantou, které už mají půlmetrové stvoly. Pak ale upoutala mou pozornost kokoška.
Loni byl problém najít zdravý stonek – poměrně brzy byla napadena plísní bělostnou (Cystopus candidus), která rostlinu zcela znehodnotí (poznáte ji spolehlivě – rostlina vypadá jako poprášená vápnem). Ta letošní je zdravá, krásně vzrostlá – a teď by ji měl poškodit mráz? Vydala jsem se pro nůžky a košík. Během pár minut bylo sklizeno. Pokud bude dobré počasí, obrazí do podzimu ještě několikrát. Část dnešního sběru půjde na tinkturu (na 1 l alkoholu 200 g stříhané čerstvé nati), část usušit. Třeba se bude někomu hodit na čaj, obklad či do koupele.
A komu že by se mohla hodit? V lidovém léčitelství i lékopisech je kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) oceňována pro stavění krvácení všeho druhu: z nosu, žaludku či střev. Největší zásluhy jsou jí připisovány při silném děložním a menstruačním krvácení. Tuto schopnost má pravděpodobně díky vysokému obsahu flavonoidů, zejména rutinu. V obkladech se používá i na křečové žíly, v koupelích při hemoroidech. Své uplatnění najde i při úpravě krevního tlaku, potížích močových cest, bílém výtoku a při ochabování svalů. Farmaceuti i lékaři se shodují na tom, že její účinek je velmi silný: bere se proto v malých dávkách a pouze po dobu nezbytně nutnou. Při silném menstruačním krvácení se připravuje silný nálev (3 lžíce na 200 ml vody) a bere se po lžících, teplý, 3 x denně 1-2 lžíce mezi jídly. Při méně akutních potížích se nálev připravuje z 1 lžičky na šálek, vždy čerstvý, pije se 3 x denně mezi jídly. Předávkování může způsobit otravu, která se projeví jako ochrnutí. A ještě jedna informace – hemostatický účinek sušené drogy již do půl roku výrazně klesá, proto se doporučuje používat kokošku čerstvou, případně nedávno sušenou.
V podobě tinktury si své schopnosti zachovává déle a také je toto použití bezpečnější – vtírá se do pokožky. Rakouská bylinářka Maria Treben ji používala k léčbě ochablých svalů, při atrofiích, výhřezu kýly a dělohy.
Sama jsem kokošku poprvé vyzkoušela loni, kdy jsem řešila silné krvácení. Na nálev došlo párkrát, tinkturu jsem aplikovala v oblasti podbřišku až k žaludku. Musím říct, že jsem byla velmi překvapená i jedním nezamýšleným efektem: zpevněním břišních svalů. Pokud máte podobnou zkušenost, budu ráda, když se o ni podělíte.